Kdo informace o rizicích - stavební práce využije?
Dokument informace o rizicích - stavební práce, je určen zejména všem stavebníkům. Dokument využije každý, kdo provádí následující stavební práce:
- Betonářské práce
- Bourací a rekonstrukční práce
- Komunikace – čištění
- Komunikace – údržba
- Komunikace – výstavba - asfalt
- Komunikace – výstavba - beton
- Komunikace – výstavba - dláždění
- Komunikace – značení
- Malířské a natěračské práce
- Montážní práce
- Práce spojené s lepením krytin
- Práce v výškách a nad volnou hloubkou
- Práce v výškách - lešení
- Práce ve výškách - žebříky
- Provoz stavebních strojů - obecně
- Provoz stavebních strojů - elektrické
- Provoz stavebních strojů - pneumatické
- Provoz stavebních strojů - spalovací
- Sklenářské práce
- Staveniště - obecně
- Svařování, pálení
- Údržba zeleně (odstraňování křovin)
- Výkopové práce
- Zednické práce
Informace o rizicích - stavební práce jsou koncipovány tak, že obsahují základní rizika ke všem výše uvedeným činnostem. Vy si můžete dokument buď jednoduše promazat a odstranit z něj pro Vás nezajímavé pasáže nebo, můžete využít formu checklistu, kdy zkrátka jen zakřížkujete ty oblasti rizik, která jsou pro Vás zrovna relevantní.
K čemu informace o rizicích slouží?
Dle zákoníku práce, má každý zaměstnavatel, jehož zaměstnanci vykonávají činnosti na pracovištích jiného zaměstnavatele povinnost, tohoto informovat o rizicích a o přijatých opatřeních, která svými činnostmi může způsobovat. Jednoduše řečeno. Pokud jako stavebník budete na staveništi vykonávat určité činnosti, např. výkopové práce a na tomto staveništi se budou pohybovat i zaměstnanci jiných zaměstnavatelů, musíte jim (nebo stavbyvedoucímu, popř. koordinátorovy BOZP na staveništi), předat písemné informace o rizicích.
A situace se netýká jen klasických stavenišť. Zcela stejně zákony pohlížejí na stavební činnosti, prováděné např. jako udržovací či rekonstrukční práce na pracovištích firem.
Smyslem je zejména to, aby ten, koho se Vaše činnosti budou dotýkat znal případná rizika a mohl se dle toho zařídit.
Koordinující zaměstnavatel?
Dle Zákoníku práce musí být rovněž určen ten ze zaměstnavatelů, který bude na společném pracovišti koordinovat opatření k zajištění BOZP. Vzorové informace o rizicích obsahují i možnost písemného určení tohoto zaměstnavatele. Takový zaměstnavatel má pak právo, ve věci bezpečnosti, řídit a udílet pokyny i zaměstnancům jiných zaměstnavatelů. V praxi se na toto určení velmi často zapomíná a v případě vzniku úrazu to bývá poměrně zásadní problém.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.